Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nasě galaxie má 10 planet.Merkur,Venuše,Země,Mars,Jupiter,Saturn,Uran,Neptun,Pluto,Sedna

9. 11. 2008

Objeven nejvzdálenější objekt Sluneční soustavy

SednaZveřejněno: 15. března 2004 na stránkách NASA

Badatelé podporovaní NASA objevili nejvzdálenější objekt obíhající kolem pozemského Slunce. Jedná se o tajemné, planetě podobné těleso třikrát zdálenější od Země než Pluto.

"Z takovéto vzdálenosti se Slunce jeví tak malé, že jej můžete zcela zastínit špendlíkovou hlavičkou," řekl Dr. Mike Brown z Kalifornského Technického Institutu v Pasadeně v Kalifornii, mimořádný profesor planetární astronomie a vedoucí výzkumného týmu. 13 miliard kilometrů vzdálený objekt, nazvaný podle inuitského božstva moří a oceánů Sedna, se pohybuje v nejvzdálenějších koutech Sluneční soustavy.

Je to pravděpodobně první odhalení dlouho předpokládaného „Oortova oblaku", velmi vzdáleného skladiště malých ledových těles, které zásobují komety prolétávající kolem Země. Další nápadné rysy Sedny jsou její velikost a načervenalá barva. Po Marsu se jedná o druhý nejčervenější objekt Slunečního systému. Sedna je podle předběžného odhadu veliká asi jako tři čtvrtiny Pluta. Je to pravděpodobně největší objekt nalezený ve Sluneční soustavě od roku 1930, kdy bylo objeveno Pluto.

Brown spolu s Drs. Chadem Trujillo z Geminské Observatře na Hawaii a Davidem Rabinowitzem z Yalské University v New Haven v Connecticutu, objevili planetě podobný objekt, nebo planetoid 14. listopadu 2003. Badatelé použili 48-palcový (120cm) telescope Samuel Oschin z Caltech's Palomar Observatory blízko San Diega. Během několika dní objekt pozorovaly teleskopy v Chile, Španělsku, Arizoně a Hawai. Také nový Spitzer Space Telescope NASA na něj byl zaměřen.

Sedna je extrémně vzdálená od Slunce v nejstudenější známé oblasi Sluneční soustavy, kde teplota nikdy nepřevýší -240 stupňů Celsia ( -400 stupňů Fahrenheita). Plenetoid je obvykle ještě chladnější, protože ke Slunci se během své 10 500 let dlouhé oběžné dráhy přiblíží jen velmi krátce. V nejvzdálenějším bodě je Sedna 130 miliard kilometrů daleko od Slunce, což je 900 krát více než je vzdálenost Země- Slunce.

Vědci použili skutečnosti, že ani Spitzerův teleskop nebyl schopen detekovat tepelné vyzařování tohoto exrémně vzdáleného a chladného objektu, což znamená, že musí mít méně než 1 700 kilometrů v průměru (zhruba 1 000 mil), tedy méně než Pluto. Zkombinováním dostupných informací Brown odhadl velikost Sedny na něco mezi Plutem a Quaoarem, planetoidem objeveným stejným týmem v roce 2002.

Elipsovitá oběžná dráha Sedny je odlišná od všech dosud astronomy pozorovaných oběžnic. Nicméně se podobá drahám objektů předpovězených v hypotetickém Oortově oblaku. Předpokládá se že oblak by mohl vysvětlovat existenci některých komet. Věří se, že obklopuje Slunce a rozšiřuje se ven do poloviny vzdálenosti k nejbližší hvězdě. Jenomže Sedna je destkrát blíž než předpovězená vzdálenost oblaku. Brown řekl že tento "Vnitřní Oortův oblak" mohl být zformován gravitační silou některé samotářské hvězdy poblíž Slunce v počátcích existence Sluneční soustavy.

"Hvězda mohla být dost blízko na to, aby zářila intenzivněji než Mesíc; byla by viditelná na denní obloze 20 000 let," vysvětlil Brown. Co je horší, mohla uvolnit kometární roje z Oortova oblaku, což mohlo vést k intenzivnímu kometárnímu dešti, který mohl zničit některé, nebo dokonce všechny životní formy, které v té době na Zemi existovaly.

Rabinowitz prohlásil, že existuje nepřímý důkaz o tom, že Sedna může mít měsíc. Badatelé doufají v ověření této možnosti za použití NASA Hubbleova vesmírného teleskopu. Trujillo již začal prozkoumávat povrch objektu největším optickým\infačerveným teleskopem na světě, osmimetrovým (26-foot) teleskopem Frederick C. Gillett Gemini v Mauna Kea na Hawaii. "Stále nám není jasné co je na povrchu tohoto tělesa. Nejedná se o nic, co bychom předpovídali nabo co bychom mohli vysvětlit," řekl.

Sedna se během následujících 75 let přiblíží a stane se jasnější, předtím než začne svou 10 500 let dlouhou cestu do dalekých koutů Sluneční soustavy. "Když byla Sedna takto blízko naposledy, Země se právě probírala z poslední doby ledové. Až se vrátí příště, svět může být zase úplně jiným místem," prohlásil Brown.

NASA's Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif., řídí Spitzerův Space Telescope. Pro více informací o výzkumu a další obrázky na internetu navštivte http://www.spitzer.caltech.edu/Media/releases/ssc2004-05. Pro informace o NASA na Internetu, navštivte http://www.nasa.gov.

Contact:
Jane Platt (818) 354-0880
Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.
 
Donald Savage/Dwayne Brown (202) 358-1547/1726
NASA Headquarters, Washington

jpl2004-085
ssc2004-05

Orbit of Sedna

Credit: NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (SSC-Caltech)

Tato animace zobrazuje pozici nově objeveného, planetě podobného objektu, pokřtěného Sedna, vzhledem ke zbytku Sluneční soustavy. Začíná ve vnitřní části Slunečního systému, kde obíhá Merkur, Venuše, Země a Mars (vyznačené žlutě). Pak se pohled posouvá pásem asteroidů a oběžnými dráhami vnějších planet (vyznačených zeleně). Pak je vidět Pluto a vzdálený Kupierův Pás než se do pohledu dostane Sedna. Jak se pole rozšiřuje, ukazuje se celá dráha Sedny s vyznačeným bodem její současné pozice. Sedna se blíží k nejbližšímu bodu své dráhy kolem Slunce; což ji obvykle trvá kolem 10000let , kdey zalétá do mnohem větší dálky. Pohled se posunuje kolem Sedny, kde podle hypotézy začíná vnitřní okraj Oortova oblaku. Oortův oblak je sférická oblast naplněná chladnými ledovými tělesy, které jsou na nejvdálenější hranici působnosti přitažlivosti sluneční gravitace. Přítomnost Sedny dává tušit, že se Oortův oblak nachází mnohem blíže, než vědci předpokládali.

Komentář ze ZetaTalk: Význam Sedny
16. března 2004


 

Dotaz: Vypadá to, jakoby se NASA tímto takzvaným objevem Sedny opravdu snažila veřejnosti cosi zdělit. Zveřejnili některé velmi podivné diagramy, které ukazují Sednu jako obrovský Červený objekt nízko nad jiho-západním obzorem blízko Venuše. Jaký je skutečný význam poselství, které NASA maskuje objevem mrňavé Sedny a proč to zveřejňuje nyní, když to objevili loni v listopadu?

Od počátku roku 2003 se NASA a její přisluhovači snaží zmást veřejnost nazýváním všeho možného Planetou X. Pokud se někdo bude snažit nalézt na internetu pravý význam navracející se planety a smysluplnou diskusi o ní, bude ztracen v hlomozu a informačním šumu. V tuto chvíli, když NASA nadělala tolik humbuku z malé ledové koule menší než Měsíc, která se nachází tak daleko za Plutem, že je považována za smyšlenku, měsíce poté, co byla prvně objevena, a dokonce oficiálně  oznámena vědecké komunitě, se člověk musí ptát proč. A veřejnost se ptá. Přemýšlejte, co asi NASA udělá, aby zmátla běžného člověka natolik, aby terminologie dlouho používaná k popisu Planety X byla spojována s tímto blábolem s onou vzdálenou ledovou koulí. Podívejme se na podstatu předkládaných podobností. Je představována jako červená, s eliptickou dráhou, tvrdí o ní, že doba oběhu je 10 500 let, což je zhruba násobek 3 600 letého objehu Planety X, její poslední přítomnost dávají do souvislosti s dobou ledovou na Zemi, a nazývají ji desátou planetou, i když je menší než měsíc!

Proč, když je tak malá, že na její objev musely být využity největší dalekohledy, ji nyní prezentují jako něco, co může běžný člověk uvidět na jiho-západní obloze a větší než Mars nebo Venuše? Protože i NASA má problém s temným dvojčetem Země, které prolétá zatáčkou na podobně zakřivené oběžné dráze, což mají společné. To ono bude brzy viditelné, jestiže už není, a přiblíží se k Zemi dříve, než začnou další dramata. Co si pomyslí běžný člověk? Hele, to je Sedna o které jsem četl na stránkách NASA. Co se ještě skývá v těchto zamlžujících snahách NASA? Když chcete uvidět skutečnou Planetu X, musíte se dívat směrem ke Slunci a ne na noční oblohu, což je jen další snaha NASA nasměřovat veřejnost nesprávným směrem. Mohli byste předpokládat, že když NASA něco halasně vytrubuje, tak by se mělo jednat o něco opravdu důležitého a toto je pravý opak skutečnosti. Bohužel jedno stále zůstává. Stále lžou a ani trošku je nezajímají daňoví poplatníci z jejichž peněz si budují bezpečné bunkry, aby se měli kam schovat, až začnou pohromy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hovno007

(kikina, 9. 9. 2011 15:37)

jeto hez-hnusný

kokottttttt

(Jana, 15. 10. 2009 18:35)

mas to celkem hezky ale planet je 8 vole

dmnce

(HONZAaaa, 21. 4. 2009 16:08)

kktku planet zž je ejn 9 tak si to tam změn pííčo

Idiote

(LILI, 7. 12. 2008 20:05)

TO jo vyseru se a moje hovno je taky 10 planeta. Si velkej debil.